STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...

STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...
Informace o knížkách

pondělí 2. června 2014

MARI JUNGSTEDTOVÁ - VRAŽEDNÉ LÉTO (recenze)

Poslední dobou patří švédská spisovatelka Mari Jungstedtová mezi moje nejoblíbenější autorky detektivek. Její příběhy jsou promyšlené do nejmenších podrobností, nikde nezůstávají nepříjemně plandat nezodpovězené otázky ani situace, které otevřeně křičí do světa, že jsou do příběhu naroubované jenom proto, aby nepřestal fungovat.
Navíc mi maličko připomíná Agathu Christie. Nejen již výše zmiňovaným, ale i tím, že k rozvinutí dramatického příběhu jí stačí ostrov Gotland, ať už hlavní město Visby nebo jeho okolí. Nepotřebuje své detektivy – v první řadě Anderse Knutase a Karin Jacobsonovou – poslat na cestu kolem světa, aby předvedli, že jsou schopni vyřešit případ. Ostatně slečna Marplová to také nějak neměla zapotřebí...
Síla příběhů, které svým čtenářům předkládá Mari Jungstedtová, tkví především v síle hlavních postav, v přesvědčivosti jejich motivací, v jasnosti či naopak liknavosti jejich rozhodnutí. A je jedno, jestli jde o policisty nebo pachatele. S tím rozdílem, že příběhy jednotlivých detektivů sledujeme knihu za knihou, zatímco osudy pachatelů se v každém novém románu definitivně uzavírají... I když možná i v tom se dočkáme výjimky.
Vražedné léto, poslední román Mari Jungstedtové, který zatím vyšel v češtině, začíná vraždou v kempu. Mrtvým je majitel menší stavební firmy Peter Bovide... Všechno naznačuje tomu, že pachatel musel mít na dotyčného obrovský vztek. Kola vyšetřování se pomalu rozjíždějí, objevují se první stopy, aby se nakonec ukázalo, jak falešné jsou a kriminalisté se tak znovu ocitli na samém začátku vyšetřování... a pomalu zjišťovali, jak hluboko sahají kořeny zločinu, který znovu rozvíří život na ostrově.
Až doposud byl ve všech knihách Mari Jungstedtové hlavní postavou Anders Knutas. Tentokrát v centru dění stojí Karin Jacobsonová. Ale – obzvlášť v poslední části knihy – nejen v centru vyšetřování, ale i pokud jde o soukromé životy vyšetřovatelů. Čtenář se o poněkud tajuplné Karin poprvé dozvídá víc... a to, co se dozví, je právě tak překvapivé jako rozhodnutí, které Karin v závěru knihy udělá... Minulost se zase jednou setkává s přítomností a otevírá další možnosti budoucnosti... a nepochybně i další knize Mari Jungstedtové...

Zdroj fotografie: knihy.heureka.cz
Žádné komentáře:

Okomentovat