STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...

STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...
Informace o knížkách

čtvrtek 5. června 2014

NEROZLUŠTITELNÝ

Pravděpodobně každý z nás o nich někdy slyšel, pokud o nich cíleně nečetl, pak se určitě jméno jejich kmene objevilo v některé z knížek, z filmů, v novinách v časopisech. Jsou totiž slavní. Navahové, v angličtině a ve španělštině Navajo, ve svém vlastním jazyce Diné... indiánský kmen pocházející z jihozápadní části USA. Dnes má zhruba 300 000 příslušníků a jsou nejpočetnější skupinou původních obyvatel.
Zhruba polovina jich žije v rezervaci jménem Navajo Nation, jejíž kořeny sahají do roku 1868. Je ale čím dál častější, že především mladí lidé rezervaci opouštějí, aby se do ní již nikdy nevrátili.
V patnáctém století Navahové opustili svoje původní území na severozápadě Kanady a vyměnili je za jihozápad USA. Důvodem ke stěhování byly prudké změny počasí, ochlazování nazývané malá doba ledová. Na jihozápadě si podrobili původní kmeny (Puebloví Indiáni) a převzali jejich způsob života. Stali se z nich především pěstitelé kukuřice, ale po příchodu Španělů v sedmnáctém století přejímali i některé jejich zvyky a vymoženosti (např. chov ovcí a koní).
Dlouho se jim dařilo udržovat si nezávislost, ale v druhé polovině 19. století se i oni stali objektem a obětí násilné asimilace. Známý je tzv. Dlouhý pochod – nucené stěhování, při kterém Navahové trpěli hladomorem a mnoho jich nepřežilo.
Historie nepochybně zajímavá, ale svým způsobem podobná historii ostatních indiánských kmenů. Navahové se ale proslavili za druhé světové války. Z jejich řeči vznikl unikátní tajný kód, který se Japoncům nikdy nepodařilo rozluštit. Abych byla přesná – neproslavili se za války ani těsně po ní, ale válečná léta je zpětně proslavila v roce 1968, kdy byla jejich účast a podíl na vojenských úspěších odtajněna.
Z 250 navažských mužů bylo vybráno 29, kteří pracovali na vytvoření kódu. Kód se „uchovával“ jen v jejich myslích. Jakmile „code talker“ přečetl zprávu nahlas, byla okamžitě zničena.

Proč je připomínám zrovna dnes, když s dneškem není spojené žádné výročí zmiňovaného „kódu Navajo“? Protože včera v Alburquerque zemřel poslední z oněch devětadvaceti mužů, kteří kód vytvořili. Jmenoval se Chester Nez a bylo mu 93 let a byl součástí jednoho z nejzajímavějších válečných příběhů dvacátého století... myslím, že si krátkou vzpomínku určitě zaslouží...

Zdroj fotografie: Chester Nez, indiancountrytodaymedianetwork.com

Žádné komentáře:

Okomentovat