STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...

STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...
Informace o knížkách

sobota 21. června 2014

SMRT O LETNÍM SLUNOVRATU

21. června je letní slunovrat. Začíná léto, prázdniny, dovolené, horké letní dny, koupání, výlety... Je to prostě začátek období, které většina lidí vítá jako čas, kdy je více prostoru pro odpočinek, čas, kdy si jde užívat dlouhých dnů, čas na setkávání s přáteli pod širým nebem a ne u topení doma... tedy čas veskrze příjemný.
Ovšem i k tomuto datu se váží události a výročí, která ničím hezká nejsou, ale přesto by se na ně v očekávání krásných letních dní zapomínat nemělo.
Mluvím konkrétně o výročí úmrtí generála Heliodora Píky (nar. 3.7.1897), jedné z největších postav naší moderní vojenské historie. Bývalý legionář z dob I. světové války, velká postava boje proti fašistickému Německu v průběhu II. světové války, byl Heliodor Píka trnem v oku představitelům komunistické strany už dávno předtím, než se komunisté fakticky dostali k moci.
Konkrétně od roku 1941, kdy generál Píka, z pozice atašé a velitele mise Československé armády v Moskvě varoval, že Sovětský svaz nemá zájem o svobodné Československo, ale o diktaturu proletariátu. Již tehdy Klement Gottwald a Václav Kopecký protestovali proti generálovu působení v Moskvě.
Po válce, po návratu do Prahy, se Heliodor Píka stal náměstkem náčelníka generálního štábu Československé armády. Byl známou a oceňovanou postavou, kromě jiných vyznamenání obdržel i dvě sovětská. Pro komunisty byl však stále naprosto nepřijatelný, protože jednoznačně spojovaný s myšlenkami demokracie.
Hned po únorovém převratu v roce 1948 byl proti němu veden vykonstruovaný soudní proces. Obvinění znělo... vlastizrada. Je jen velmi obtížné představit si ve spojení s tímto člověkem cokoli nepravděpodobnějšího.
Generál Heliodor Píka byl oběšen 21. června 1949 v plzeňské věznici Bory. Tělo generála se po pitvě ztratilo a dodnes nebylo nalezeno, ani nejbližší rodina netuší, kde byl pohřben.  
Na nátlak prezidenta Ludvíka Svobody byl v roce 1968 proces s H. Píkou obnoven a generál byl zbaven viny a v plném rozsahu rehabilitován. Přesto nebyla jeho osoba ani nadále režimem uznávána a jeho jméno se do dějin československého vojenství vrátilo až po roce 1989...

 Zdroj fotografie: szm.cz

Žádné komentáře:

Okomentovat