STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...

STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...
Informace o knížkách

sobota 16. srpna 2014

BOLGHERI

Když se řekne Toskánsko, většinou si lidé vybaví Pisu a Florencii. Toskánsko je ale provincií plnou malých městeček právě tak krásných a zajímavých jako jejich vyhlášení „kolegové“. A protože nejsem přítelkyní proběhnutí velkého města v rekordním tempu (s oprávněně otrávenými dětmi za zády) jen proto, abych mohla hrdě prohlásit, že jsem tam byla... navštěvovali jsme městečka malá, která jsme si mohli prohlédnout v poklidu a současně si udělat obrázek o tom, jaké Toskánsko je.
Prvním městečkem, které jsme navštívili, bylo Bolgheri. První zmínky o něm se objevují v jedenáctém století, ale skutečně nesmrtelným jej učinilo následující: hrad ze století třináctého, básník Giosue Carducci, který ve své básni Davanti San Guido zvěčnil Il Viale dei Cipressi (Cypřišová alej) a svoji babičku Lucíu... a v neposlední řadě místní víno.
Hrad - foto autorka blogu

Viale dei Cipressi - foto attorca blogu

Nezapomenutelný je i místní hřbitov (na kterém vám jakýsi místní rodák s velmi krásnou italštinou – skutečně tak krásnou gramatiku i slovní zásobu člověk hned tak neslyší – odvypráví něco z historie městečka i hřbitova a nevynechá samozřejmě ani slavnou nonnu Lucíu, která je zde pohřbená.

Hřbitov - foto autorka blogu

Krásný kostel Chiesa dei Santi Giacomo e Cristoforo poněkud zastínil – alespoň pokud jde o mne – mnohem menší a mnohem méně impozantní kostelík Chiesa di Sant` Antonio, který v Bolgheri vybudovali v roce 1868 na památku osvobození Budapešti od Turků. Kdo by v malinkém toskánském městečku čekal kostel vystavěný právě k takové příležitosti J.

Chiesa dei Santi Giacomo e Cristoforo - foto attorca blogu

Chiesa di Sant` Antonio - foto wikipedia.org

K výletům samozřejmě patří i ochutnávky. Na závěr jsme tedy ochutnali místní červené i bílé víno a sladkosti... mísa, kterou nám dámy z kavárničky přinesly, se nám nejprve zdála obrovská a byli jsme přesvědčení, že to množství nemůžeme nikdy sníst najednou... mohli jsme a stálo to za to...

Sladkosti - foto autorka blogu


Abych nezapomněla... k Bolgheri patří i místní parfémy. Lehké květinové vůně, přesně takové, které i v zimě přivolají vzpomínku na horké léto... stejně jako vínu, nesnažte se odolat ani těm... J.

Acqua di Bolgheri - parafarmacialacrisopea.it

A ještě oslík na balkónu... i když ne tak docela opravdový :-)
Oslík - foto autorka blogu

Žádné komentáře:

Okomentovat