STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...

STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...
Informace o knížkách

úterý 16. září 2014

MERCEDES

Ne, žádný jsem si nekoupila ani nedostala. Což mi nevadí, protože bych stejně radši Lamborghini ;-). Přišlo by mi ale docela hezké, kdyby po mně nějaký krásný automobil někdo pojmenoval. Třeba i vlastní tatínek J. Tak, jako se to stalo Mercedes Adriene Manuele Ramoně Jellinek.
Dáma s dlouhým, cizokrajným jménem a příjmením, které nějaké ty české předky prostě nezapře, se narodila 16. září 1889 ve Vídni. V rodině bohatého podnikatele Emila Jellineka. Zámožný pan Jellinek prý po své dceři rád pojmenovával kdeco. Ovšem pojmenovat po ženě, dceři či milence třeba vilu nebylo v oněch časech nic originálního. Ostatně kdo někdy nenarazil na vilu Kláru či Amálku...
Jenže pan Jellinek nejspíš originální být chtěl, a tak když pro dceru objednal u společnosti Daimler-Benze AG nový vůz... nový model vozu... nový model dostal jméno Mercedes 35 hp... Znělo to dobře... a značka byla na světě...
Pokud jde o Mercedes Jellinek samotnou, možná tohle byl jeden z nejhezčích okamžiků v jejím životě. Manželství s baronem von Schlosserem skončilo finančním krachem a koncem první světové války Mercedes žebrala na ulicích o jídlo pro děti. Ty i manžela nakonec opustila. Opět kvůli baronovi. Tentokrát von Weiglovi. Finančně si ale moc nepolepšila, protože sochař von Weigel měl sice titul barona, ale jinak skoro nic. Možná s ním byla šťastná, možná ne, nějak se tím nikdy nikdo moc nezaobíral... do historie vstoupila jako ta, díky které se automobil Mercedes jmenuje právě Mercedes. Zemřela v 39 letech na rakovinu kostí.
Pohřbená je ve Vídni, v rodinné hrobce spolu se svým dědečkem, vrchním rabínem Vídně, Adolfem Jellinekem... mimochodem velmi zajímavým člověkem, který bývá považován za největšího židovského kazatele devatenáctého století... Ale o tom snad zase někdy příště.

Zdroj fotografie: neatorama.com


Žádné komentáře:

Okomentovat