STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...

STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...
Informace o knížkách

čtvrtek 30. října 2014

SIMON MAWER - EVANGELIUM PODLE JIDÁŠE (RECENZE)

Simon Mawer se stal pro české čtenáře známým především díky románu Skleněný pokoj. Kniha inspirovaná příběhem brněnské vily Tugendhat vyvolala nejrůznější reakce – od těch nadšených až po ty, které knihu téměř zavrhovaly. V každém případě snad každý, kdo román četl, zaujal nějaké stanovisko, nenechával své čtenáře lhostejnými...
To myslím platí pro všechny Mawerovy knihy, včetně pátého titulu, který v Nakladatelství Kniha Zlín vychází. Tím je právě Evangelium podle Jidáše. Stejně jako bylo zajímavé prostředí vily Tugendhat, jsou zajímavá a pro čtenáře atraktivní i prostředí, do kterých je zasazeno Evangelium podle Jidáše.
Ovšem možná ještě atraktivnější a zajímavější než prostředí, v kterých se vše odehrává, je vzájemné prolínání se jednotlivých linií. Podle některých kritiků střídání ich a er formy může čtenáře mást, činit jim četbu obtížnější. Můj názor je ten, že ji činí zajímavější a mnohovrstevnější.
U Černého moře byly objeveny tajuplné Kumránské svitky. Církev stojí před hrozbou, která může zničit to, na čem již více než dva tisíce let staví a existuje. Hlavní hrdina knihy, kněz Leo Newman, má pomáhat s rozluštěním svitků, s posouzením, jsou-li všechny pravé, má informovat Vatikán a především má napomoct při zjišťování, jestli je pravý svitek, jehož autorem by měl být Jidáš Iškariotský, nebo zda se jedná o podvrh... A nejedná-li se o podvrh, jak tuto skutečnost zvládne církev? Jak se s ní vyrovná sám Leo Newman?
Na první pohled se může zdát, že Simon Mawer maličko fušuje do řemesla Danu Brownovi. Už po pár stránkách je ale jasné, že se jedná o dva zcela odlišné styly i o dva velmi odlišné úhly pohledu. Svitky vlastně nejsou hlavní linií celé knihy, tou jsou příběhy o víře, lásce, nenávisti a v neposlední řadě i o zradě... v různých časových rovinách se prolínají... Prozrazovat více by už znamenalo prozrazovat samotný děj.
Evangelium podle Jidáše nepochybně stojí za pozornost i díky literárnímu stylu. Místy se sice může zdát, že je maličko zdlouhavý a autor zbytečně mnohoslovný, v závěru ale pochopíme, že vše mělo svůj smysl a své místo.

Knihu vydalo nakladatelství Kniha Zlín.


Žádné komentáře:

Okomentovat