STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...

STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...
Informace o knížkách

úterý 24. února 2015

MAGDA VÁŇOVÁ - ZAPOMEŇ NA MINULOST - RECENZE

Jméno spisovatelky, novinářky a překladatelky z bulharštiny, Magdy Váňové, určitě není především čtenářkám neznámé. Nebylo ani mně, ale její knihu jsem nyní držela v ruce poprvé.
Jako vypravěčka mne Magda Váňová knihou Zapomeň na minulost určitě nezklamala. Příběh lékaře, který má za sebou v necelých padesáti tři manželství a k oltáři doprovází syna z toho prvního, aby se oženil s jeho třetí ženou, se rozjíždí velmi svižně. Už sama bizarní situace, v které se doktor Josef Prokop nachází, samozřejmě láká k pokračování v četbě... Kdo by nechtěl vědět, jak se komukoli může něco podobného přihodit? Příběh po celou dobu neztrácí rytmus, nemá hluchá místa, o kterých by se dalo říct, že plní jen funkci výplně.
Zklamáním pro mě nebyly ani tři Josefovy ženy. Vilma, švadlena, která nepobrala mnoho vzdělání ani přirozené inteligence, ale o svoje místo na slunci se umí porvat... i když její metody jsou často všelijaké a s otázkami jako pravda nebo morálka si hlavu neláme. Instinktivně se snaží přežít, jak nejlépe to jde a účel prostě světí prostředky. A ona sama se tím vlastně ani netají. Je ženou, s kterou Josef prožívá sedmdesátá léta, jejichž bizarnosti tvoří pozadí příběhu této dvojice...
Vilmu střídá Polka Jolana, která má tatínka diplomata a od mala je zvyklá, že vždycky dostane to, co chce. Chce být úspěšná, chce se mít dobře, chce být obklopená lidmi, kteří ji obdivují. Pokud to všechno má, neřeší, že je to spíš zásluha jejího otce než jí samotné. Jolanin a Josefův příběh se už odehrává v letech osmdesátých a nepřežije společenské proměny konce této dekády.
A na scénu přichází Kristýna, o dvacet let mladší než Josef. Kamarádka a na chvíli „holka“ jeho syna Heřmana... Od první chvíle, ale okouzlená tehdy ještě ženatým Josefem. Brzy se z ní stane třetí paní Prokopová, ovšem jen do chvíle, kdy osudová nehoda donutí Josefa přehodnotit celý jeho dosavadní život a vlastně „vrátit“ Kristýnu do Heřmanovy náruče...
Všechny tři ženské postavy mě bavily, užívala jsem si jejich rozdílné pojetí lásky, jejich odlišný přístup k životu, výběr „zbraní“, které jim podle jejich mínění měly pomoci přežít ve světě, který je často cokoli, jen ne přátelský.
O hlavním hrdinovi se v anotaci píše, „že hlavní hrdina gynekolog Josef Prokop je ve svých citech k partnerkám zdrženlivý a do jisté míry i sobecký, ale jsou to jen mimikry skrývající noblesní ostýchavost“. Osobně souhlasím s použitím slova sobecký, v mnoha situacích v průběhu příběhu tuhle vlastnost určitě vystopovat jde. Marně jsem ale pátrala po noblesní ostýchavosti. Upřímně – Josef mi byl od začátku protivný tím, jak na svých prvních dvou ženách dokázal vidět a vnímat jen negativa. A řádně tu předcházející probrat s nastávající. Vidět chyby na všech okolo, na jejich přístupu k životu, ale současně se nijak nebránit tomu, co onen přístup k životu přináší... Stejně jako neschvalovat bratrance kariéristu, ale současně jeho služeb jako právníka kdykoli využít... Trochu sympatií si alespoň v mém případě Josef získal až v samém závěru knihy, kdy alespoň jednou jednal hned a ne po letitém noblesním čekání... V každém případě hlavními hrdinkami pro mě byla trojice již zmiňovaných žen...
Ovšem i přes antipatie, které jsem pociťovala k Josefovi – co na něm ty ženské jenom všechny viděly J ? – jsem si knížku přečetla s chutí. Nebude patřit mezi knihy, ke kterým se budu vracet, ale kdo po ní sáhne, určitě si užije příběh a najde si své oblíbence (klidně na rozdíl ode mne i Josefa) i ty, kdo mu až tak sympatičtí nebudou. Navíc je kniha psaná velmi hezkým jazykem, což je určitě příjemný bonus pro každého, kdo má rád pestrou a neotřelou češtinu.
Knihu můžete koupit v KNIHCENTRUM.cz
Moje hodnocení: ★★★

Zdroj fotografie: KNIHCENTRUM.cz


Recenze psaná pro KNIHCENTRUM.cz

Žádné komentáře:

Okomentovat