STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...

STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...
Informace o knížkách

středa 8. dubna 2015

BARBARA LARRIVA - POPPY - RECENZE

Když jsem si knihu Barbary Larriva vybírala k recenzi, byla její „Poppy“ zařazena mezi společenské romány, mezi duchovní literaturu i mezi romány pro ženy. Byla jsem tedy docela zvědavá, kam vlastně patří.
Po přečtení několika úvodních stran útlé knížky jsem měla poměrně jasno – duchovní literatura ano, ale spíš než pro ženy, tak pro teenagery. Přeci jen pro osoby 18+ si pod pojmem duchovní literatura představuji nejen náročnější příběh, ale především komplikovanější postavy a složitější cestu za jejich duchovní obrodou.
Hlavní hrdinkou knihy je zestárlá filmová hvězda Allegra Alexanderová. Žena, která už dávno přestala mít pro co – a především pro koho – žít. Nyní leží v nemocnici a čeká na ortel, kolik života jí ještě zbývá. Nečekaně se v jejím pokoji objeví devítiletá zrzečka Poppy s tím, že se rozhodla se starou dámou kamarádit. Přes počáteční nedůvěru si zvláštně moudré dítě Allegru zcela získá a je to právě Poppy, kdo ji přivede na cestu ke smíření s tím, co se v jejím životě před dávnými lety odehrálo.
Příběh Poppy a Allegry je jednoduchý a přímočarý, s jedním velkým, zásadním zvratem, ale určitě – alespoň tedy v případě náctiletých čtenářů – splňuje to, co by literatura označovaná jako duchovní měla... přivádí své čtenáře k zamyšlení nad otázkami, nad kterými se pravděpodobně běžně nepozastavuje (tím spíš to platí právě pro YA čtenáře).
Kdybych měla Poppy hodnotit pouze jako literaturu pro dospělé, musela bych jí vytknout již zmiňovanou přímočarost a možná trošku zjednodušené charaktery a vývoj jednotlivých postav. Možná i samotnou postavu Poppy, kterou si dospělý čtenáře dokáže rozšifrovat a odhalit během několika prvních stránek. Sama pro sebe ji ale hodnotím jako velmi dobrou YA literaturu, která čtenářům 13+ otevře cestu k zamyšlení nad tím, jak staré chyby ovlivňují naši přítomnost, jak důležité je v našich životech odpuštění... a v neposlední řadě i k zamyšlení nad tím, že někdy  se možná i zázraky mohou doopravdy dít...
Knihu lze zakoupit v KNIHCENTRUM.cz
Moje hodnocení: ★★★ Zdroj fotografie: KNIHCENTRUM.cz

Žádné komentáře:

Okomentovat