STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...

STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...
Informace o knížkách

středa 3. června 2015

RACHEL WARDOVÁ - ČÍSLA - DÍL 1. NA ÚTĚKU - RECENZE


Poslední dobou si stále častěji od literatury pro dospělé „odskakuji“ k literatuře pro mládež. Nepovažuji ji za „menší“ a „lehčí“ literaturu a naopak mě velmi zajímá, na jakých knihách vyrůstají nové generace budoucích čtenářů literatury pro čtenáře všeho věku.


Tentokrát jsem narazila na Rachel Wardovou a její Čísla. Na díl první, takže jsem si nemusela dávat dohromady, jak to všechno začalo.
Jem je patnáct a patří mezi problémové děti. Takové ty, které mají problémy s učením, vyrůstají v dysfunkčních rodinách nebo rovnou – jako sama Jem – u pěstounů, o školu nejeví přehnaný zájem (a upřímně, ani škola o ně), jejich záznamy se hemží nejrůznějšími dys- i prvními záznamy o činnosti, která už překročila rámec zákona...
Jem je nejradši sama a nerada se dívá lidem do očí. Vidí totiž čísla. Dlouho nevěděla, co ona tajemná čísla zajímají a bavilo ji lidem v očích číst. Když zjistila jejich pravý význam, od první chvíle věděla, že zrovna tohoto daru by se ze všeho nejraději vzdala.
I přesto, že je zatvrzelá samotářka se nakonec ve škole spřátelí s o něco starším chlapcem, kterému přezdívají Pavouk – hubený, vysoký, nohatý, rukatý... A netrvá dlouho a Jemina schopnost je zcela bez jejich přičinění dostane do problémů. Být na útěku jim ale přinese možnost poznat se ještě líp, přestat se bát vyslovit svoje přání nahlas a poprvé poznat, jaké to je, když na člověku někomu skutečně záleží...
Konec je poměrně překvapivý – alespoň v intencích příběhů pro mládež 13+ - a rozhodně slibuje, že pokračování nebude jen nastavovanou kaší, ale opět zcela novým, svébytným příběhem...
Na zhruba 250 stránkách se autorce podařilo velmi pěkně vykreslit charaktery, myšlení i citové prožitky stále ještě dětí, které si od mala nesou punc „problémových“.
Když k tomu připočítám sice nijak složitý, ale velmi čtivý, příběh s prvky sci-fi, vychází mi velice kvalitní kniha přesně zacílená na skupinu, na kterou zacílená být má. Což není nikterak snadné a není to pravidlem ani v knihách pro mládež ani v těch pro dospělé. Minout se „cílovkou“ je totiž velmi lehké.
Za všechna tato plus tedy velmi dobré – a myslím, že skutečně zasloužené – hodnocení knížky Čísla, kterou seženete jako ebook na KNIHCENTRUM.cz.

Hodnocení: ★★★★
Žádné komentáře:

Okomentovat