STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...

STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...
Informace o knížkách

pondělí 28. září 2015

ROSA RAISA

V dnešní době mám někdy pocit, jako kdyby se - v obecném povědomí - soprán jako takový objevil ve chvíli, kdy se na světových jevištích objevila María Callas. Všechny, které přišly po ní, jsou s ní poměřovány (a s téměř železnou pravidelností končí až ZA božskou Callas), ty před ní, jako kdyby byly vůbec zapomenuty. A i když patřím mezi ty, kdo na Callas (a stejnou měrou na Renatu Tebaldi) nedají dopustit, je mi těch nezmiňovaných jmen někdy líto.


Samozřejmě tomu tak není a vzhledem k existenci oper a sopránových rolí je také někdo musel zpívat J.Právě na dnešek vychází výročí úmrtí jedné ze slavných „předcallasovských“ zpěvaček.
Rosa Raisa se narodila 23.5.1893 v Rusku v Bialystoku. Byla židovského původu a ve čtrnácti letech utekla před pogromy do Neapole. Tady se začala věnovat naplno hudbě a už ve dvaceti letech debutovala v těch nejznámějších operních rolích. Do historie se zapsala jako vůbec první Turandot, kterou zpívala v roce 1926 při premiérovém představení La Scale dirigovaném Arturem Toscaninim. V představení, které se proslavilo také tím, že Toscanini operu ukončil přesně v místě, kam až ji dopsal sám Puccini (po Pucciniho smrti ji dokončil Renato Simoni a všechna další představení už se hrála v kompletním provedení) a publiku řekl: Qui finisce l’opera, perchè a questo punto il Maestro è morto. /Tady opera končí, neboť v tomto místě Mistr zemřel/
Spolu s manželem, barytonistou Giacomem Riminim založili v Chicagu pěveckou školu. Chicagská opera byla, dá se říci, její „mateřskou scénou“, i když vystupovala i na mnoha dalších světových jevištích. Svoji kariéru ukončila ve čtyřiceti čtyřech letech – na dnešní poměry velmi brzy, jako velmi mladá ale také začínala. Zemřela 28. září 1963 v Los Angeles.

Ukázku z role Turandot se mi najít nepodařilo. „La mamma morta“ z opery Andrea Chénier je ale myslím velmi dobrou „náhradou“. Příjemný poslech J.

Zdroj fotografie: Rosa Raisa, Turandot, classicalnotes.net

Zdroj videa: La mamma morta, Rosa Raisa, youtube.com (Rio1949)


Žádné komentáře:

Okomentovat