STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...

STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...
Informace o knížkách

pátek 30. října 2015

JO NESBO - PŮLNOČNÍ SLUNCE - RECENZE


Půlnoční slunce je volným pokračováním Krve na sněhu. Jo Nesbo čtenáře opět přenese do sedmdesátých let minulého století... jen hlavní hrdina je jiný a spojnicí mezi oběma knihami je kromě časového období postava mafiánského bosse Rybáře, který nikdy nenechává své účty nevyřízené...
John Hanssen je nájemný vrah, který ještě před pár dny pracoval pro Rybáře. Ze seznamu spolupracovníků se dostal na seznam obětí proto, že se svým posláním zabijáka má tak trochu problém. I když ví, že utéct Rybářovi je téměř, ne-li zcela, nemožné, rozhodne se alespoň zkusit štěstí.


Jako místo úkrytu si vybere oblast Finnmarky, nejsevernější možné místo, které lidé z jihu nenavštěvují skoro nikdy. Místním se představí jako Ulf, lovec bělokurů. Lovec, který nemá ani vlastní zbraň a o bělokurech toho ví asi tolik, co místní obyvatelé o nočním životě v Oslu.
Ulf se sbližuje s čerstvou vdovou Leou, s jejím synem Knutem, se Sámem Mattisem, který pálí kořalku a současně je jedním z místních oddávajících... zvláštní lidé ve zvláštním kraji...
Celá kniha má zhruba sto padesát pět stran, na Jo Nesboa tedy opět nezvykle málo. Jde spíš o pomalejší vyprávění, v rámci kterého má hlavní hrdina čas vracet se do minulosti a hledat kořeny svých činů. Má čas uvědomovat si, že by bylo pěkné vytvořit si novou budoucnost, v které by se z té staré neobjevovalo vůbec nic.
Stejně jako první Krev na sněhu, je i kniha Půlnoční slunce zcela odlišná od příběhů, na které jsme byli od Jo Nesboa zvyklí v sérii s Harry Holem a naposledy v knize Syn. Přesto je to stále Jo Nesbo – skvělý vypravěč, který ale vytváří typy a schémata, u kterých čtenář často ví, co může očekávat. Přesto  - nebo právě proto – se čte snadno, s lehkostí... ale konce – a vůbec vývoj postav jako takových - už dávno nejsou tak překvapivé jak bývaly u prvních případů Harryho Holea. To je trochu škoda. Naopak mi vůbec nevadí, že Nesbo polevil v co možná nejrealističtějších popisech těch nejzvrácenějších zločinů.
Půnoční slunce vyjde v nakladatelství Kniha Zlín 2.11.2015.

★★★

Zdroj fotografie: Kniha Zlín, Půlnoční slunce

Žádné komentáře:

Okomentovat