STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...

STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...
Informace o knížkách

pátek 11. prosince 2015

MARLENE SCHIAPPA - NANEJVÝŠ ČTYŘI HODINY SPÁNKU - RECENZE

Hlavními hrdinkami knihy Nanejvýš čtyři hodiny spánku francouzské spisovatelky a bloggerky Marlene Schiappové jsou dvě třicátnice – Emílie a Morgane. Kdysi ve gymnaziálních časech bývaly ty nej „ka“, ale později se posunuly do fáze s tebou já „neka“, protože zkouška, kterou bylo jejich přátelství vystaveno, byla pro jejich věk příliš náročná.


Nyní je Emílie vdaná, má dvě děti, manžel a domek za Paříží (z kterého se do centra dostane za půl hodiny, pokud ovšem neprší, nesněží, není pracovní den a na silnice nevyjel nikdo kromě ní). A cítí se stále frustrovanější... děti neodpovídají tabulkám pediatrů, manžel měřítkům časopisů pro ženy, pro své okolí školkou počínaje a ordinacemi lékařů už dávno není paní XY, ale maminka, a dokonce i její váha se vymkla kontrole už před takovou dobou, že Emílie vlastně pomalu zapomíná, že kdy vypadal jinak a nosila jiné než těhotenské oblečení.
Morgane je Emíliin pravý opak. Štíhlá, elegantní, s bytem v dobré pařížské čtvrti, úspěšným přítelem a bezdětná. Jejím cílem je postupovat na kariérním žebříčku... přesně do chvíle, kdy se na těhotenském testu objeví dvě velmi, velmi výrazné čárky.
To je i doba, kdy ji zcela nečekaně pozve mezi své přátele na FB Emílie, které se zasteskne po starých časech a staré přítelkyni. Emílie a Morgan se po letech setkávají, aby konečně dořešily to, co kdysi mezi nimi otevřelo zdánlivě nepřekonatelnou propast a zjišťují, že někdy se dá minulost překonat snadněji, než by si člověk myslel.
Obzvlášť když tomu druhému může být dobrým rádcem a pomocníkem do jeho nejbližší budoucnosti. A tak Emílie chystá Morgane na krásy mateřství a pomáhá jí přežít péči lékařů a sester na gynekologických a porodnických odděleních. Morgan no oplátku vrací Emílii do světa pracujících dospělých.
Marlene Schiappová je známá francouzská spisovatelka a bloggerka a její styl je opravdu velmi chytlavý. Čtenář si k postavám získá vztah snad od prvního řádku. Když se dostane k poslednímu, je to vlastně zklamání, že už všechno končí a velmi upřímně si přeje pokračování.
Autorka má cit pro vystavění situací, umí pobavit (a já jsem se bavila dvojnásob, protože chtě nechtě jsem si musela vzpomenout na některé diskuze na českých žen na FB a některými často opakovanou větu: to by se na západě nestalo, to by si tam žádná sestra/gynekolog/porodník nedovol/-a ... inu dovolila, skoro vždycky jsou podobné situace o lidech), dojmout i přinutit k zamyšlení nad tím, co je vlastně důležité, co méně a co můžeme klidně hodit za hlavu...
Knížku lze stáhnout v elektronické podobě na KNIHCENTRUM.

★★★★


 Zdroj fotografie: KNIHCENTRUM.cz

Žádné komentáře:

Okomentovat