STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...

STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...
Informace o knížkách

pátek 26. srpna 2016

JAN GUILLOU – MEZI ČERVENOU A ČERNOU – RECENZEŠvédský autor Jan Guillou začal s realizací velmi náročného a ojedinělého projektu. Hodlá představit formou osmi románů historii dvacátého století a to samozřejmě způsobem, který čtenáře nejen seznámí s historickými událostmi, ale také je uchvátí příběhy hlavních hrdinů, které historie vytahuje i na vrchol i sráží na samé dno.


K celé sérii Velké století jsem se dostala až třetím dílem s názvem Mezi červenou a černou, takže s osudy hrdinů a jejich předků, kteří se objevují již v dílech minulých jsem se seznámila alespoň z různých recenzí a anotací (i když jednotlivé díly postupně dočítám).
S bratry Oscarem, Lauritzem a Sverrem se setkáváme na konci první světové války. Každý z nich si nese své šrámy na duši, ale rozhodně se nevzdávají, i když – trochu paradoxně – jsou spíš pozorovateli než skutečnými hybateli historie, která prochází okolo nich a ovlivňuje je tak, jako spousty dalších lidí.
První část knihy byla skvělá právě pro čtenáře, kteří se jako já, k sérii dostali „se zpožděním“, protože právě zde se připomínají věci minulé, které neznalé uvádějí do problematiky. Samozřejmě může působit poněkud nudně na ty, kdo už první dva díly přečetli, ale myslím, že i pro mnohé z nich je připomenutí některých z klíčových okamžiků vítané.
Kniha zachycuje období mezi první a druhou světovou válkou. Kromě rozhodování se bratrů o tom v čem a jak podnikat, se autorem samozřejmě velmi zblízka zabývá i svojí hlavní hrdinkou, kterou je právě historie. Vzhledem k tomu, že doba spěje – a čtenář to ví – ke II. světové válce, nutně se objevuje otázka, proč k ní vlastně došlo, jestli nebylo vše možné včas zastavit. Pozorný čtenář ale autorovu odpověď najde. Je právě v určité plochosti jeho hlavních hrdinů, v jejich neovlivňování historie, v onom „nehas, co tě nepálí“, alespoň dokud pro jednotlivce věci zdánlivě fungují tak, jak mají.
Komu se líbily první dva díly (a mně se při postupném dočítání líbí), zaujme ho i díl třetí. A s napětím bude čekat díl čtvrtý, který bude líčit dobu ještě krutější a temnější a již předem si může klást otázky, jak nová situace zasáhne hlavní hrdiny.
Knihu vydalo nakladatelství Host a zakoupit ji můžete prostřednictvím Knihcentrum.cz.

Moje hodnocení: ★★★
Zdroj fotografie: Knihcentrum.cz

Žádné komentáře:

Okomentovat